Blog

Kene İlaçlama

Posted by:

Kene ilaçlama, son zamanların korkulu rüyası olup, insanlara ölümcül hastalıklar bulaştırmada etkili bir böcek türüdür. Bazı kenelerde göz organı vardır ve bazı kenelerde ise göz organı bulunmaz. Kene eklem bacaklı hayvanlar bölümündedir ve alttan ve üstten basık bir yapıdadır. Kenelerin yaratılış itibariyle karın kısmı esnek bir yapıya sahiptir. Bunun nedeni ise şişene kadar kan emebilmesi içindir. Hemen hemen dünyanın her yerinde keneye rastlamak mümkündür ve 900 e yakın kene türü bulunmaktadır. Kene sıcak kanlı birçok hayvan üzerinde görülebilir ve yaşamını devam ettirebilir. Keneler yumurtlama ile çoğalırlar ve yumurtadan çıkan kene larvadır. Larvadan çıkan kenenin bacak sayısı 3 çift olup zamanla bu sayı 8 e tamamlanır. Söylediğimiz gibi kene,kan emen bir haşare olduğu için birçok hastalık bulaştırmada etkilidir. Bunların içinde en önde geleni KKKH yani Kırım Kongo Kanamalı Hastalığı’dır.

Keneler daha çok yaşam alanı olarak hayvanları tercih eder tabi bu durum insanlara da yaklaşmayacağı anlamına gelmiyor. Keneler larva halindeyken kertenkene gibi canlıların üzerinde parazit olarak yaşarlar. Keneler genellikle yaşam alanı olarak otun ve çalının bol olduğu yerleri tercih ederler ve buralardan zıplayarak hayvanlar üzerine ulaşırlar. Keneler anlaşıldığı üzere kanı çok sevdikleri için sürekli olarak kendilerine yaşam alanı bulurlar ve bundan dolayı önüne geçilemeyecek zararlı hastalıkları insanlara bulaştırırlar. Bunun önüne geçilebilmesi için iyi ve güvenli bir ilaçlama şarttır. Kenenin insanı ısırması halinde doktora gidilmesi gereklidir ve keneyi kendi başımıza çıkarmakta doğru bir davranış değildir. Kene ile mücadele bireysel olarak yapılmamalıdır. Bunun için bizim gibi, İl Sağlık Müdürlüğü’ne bağlı kene ilaçlama şirketi ile iletişime geçmeniz gerekir çünkü siz vatandaşlarımızın sağlığı bizim için çok önemlidir. ilaçlama bizim gibi profesyonellerin işidir.

Kene İlaçlaması

Kene, özellikle köpeklerin ve diger hayvanların (keçi, koyun, sıgır, köpek, kedi, kertenkele, vb…) bulundugu otun ve çalının bol oldugu yerleri tercih ederler ve orada yaşamlarını sürdürmeye çalışırlar. Oralardan evlere kapı, pencere pervazlarında ve süpürgeliklerde barınırlar. Kene ile evde mücadele etmek çok zahmetli bir iştir. Sürekli olarak mücadele edilmesi gerekir. Bunun için güvenli ve Sağlık Bakanlığına baglı ve belgeli ilaçlama şirketi ile çalışmak gereklidir. Keneler evlere köpek, kedi, eşya ve kıyafet aracılıgıyla gelebilecegi için temizligi zor ve evde bulunan hayvanlar açısından zararlıdır. Bunun önüne geçebilmek yani, kene ile mücadele edebilmek için öncelikle evcil hayvanlarınızı veterinire götürmeniz gerekir ve bizim gibi güvenilir, belgeli ilaçlama şirketleriyle çalışıp evinizi ferah ve böceksiz bir yaşam alanına tekrar döndürebilirsiniz. Kene son zamanlarda adından çok fazla söz ettiren bir haşere türüdür. Kene ısırması halinde ölüme kadar sebebiyet verebilir ve insanlar için korkulu rüya haline gelmiştir. Bundan dolayı kenelerle mücadele çok zordur. Kene insanlar ve hayvanlardan kan emen bir canlıdır.Keneler türüne göre gözleri olmayan çok küçük parazitlerdir. 8 ayağı vardır ve bu ayakları insana veya hayvana konma halinde direk deriye yapışır, sabit kalabilmesi içinde vantuz ve çengelleri vardır kenelerin. Kene yumurta ile çogalır,yumurtalarını hayvan kıllarına,agaç yapraklarına,evlerde süpürgeliklere ve çöplere bırakır. Kene genellikle yeşillik alanları tercih eder ve yaşar. ilkbahar ve yaz aylarında çogalırlar. Kene ile mücadele çok zordur. Bu nedenle kene ile mücadelede profesyonel kene ilaçlama şirketi ile ve il Saglık Müdürlüklerine bağlı ilaçlama şirketi ile çalışılmalıdır. Bunun için firmamızı tercih etmeniz sizin için önemli sonuçlar doğuracaktır.

0