Blog

Kalorifer Böceği İlaçlama

Posted by:

Kalorifer böceği yumurtlama yöntemi ile çoğalan bir böcektir. Dişi kalorifer böceği larvasını sırtında taşır. Her seferinde 200 kadar yumurta bırakan kalorifer böceğinin, yavruları 18 günde yumurtadan çıkar. Kalorifer böceği çok sıcak ve nemli ortam sever. Yuva yapmak için en sevdiği yerler lavabo, banyo, mutfak su borusu etrafıdır. Çok çabuk çoğalabilen kalorifer böceği, kokulu ilaçlama yada kokusuz ilaçlamadan sonra tamamen ölür. Kalorifer böceği bizlerin yediği ve yemediği her şeyi yiyebilir. Her türlü pislik ve mikrobu bir yerden başka bir yere taşır. Bir kalorifer böceğinin yaklaşık 10–15 ay ömrü vardır. Dişi kalorifer böceği çiftleşme zamanı geldiğinde feromon adı verilen bir koku salgılar ve erkek kalorifer böceğini davet eder. Kalorifer böceğinin türlerinin pek çoğu tropikal yerlerde yaşar. Kalorifer böceği en fazla soğuğa -32 dereceye kadar dayanabilir. kalorifer böcekleri bir gecede 10 katlı bir binayı gezebilir, yine bir günde 4.5km yol alabilir. Kalorifer böceğinin kafasındaki 1 çift anten nem ve yiyecek tespit edebilme görevi yapar. Kalorifer böceği kafasında bulunan bu antenleri yere dokundurarak yön ve yiyecek tayin edebilir.

Dünyadaki en büyük kalorifer böceği Güney Amerika’da yaşar. Bu kalorifer böceğinin büyüklüğü 15cmdir. iki kanat arası uzunluğu 30cmdir. Kalorifer böceği ayağında bulunan pençeler sayesinde duvara tırmanabilir. Kalorifer böceğinin iskeleti vücudunun dışındadır. Kalorifer böceğinin kan rengi beyazdır. Ergin olan erkek bir kalorifer böceği 1.5mm, ergin olan dişi kalorifer böceği hamile ise 4.5mm boşluğa sığabilir. Yeni kabuk değiştirmiş olan bir kalorifer böceğinin 1 saat sonra kabuğu, asıl rengini alır. Yeni kabuk değiştirmiş olan bir kalorifer böceğinin göz kısmı siyah olur. Bir kalorifer böceği açlığa 1ay dayanabilir, fakat susuzluğa ancak 1 hafta dayanabilir. Kafası kopmuş olan bir kalorifer böceği 1 hafta sonunda susuzluktan ölür. Halk arasında kalorifer böceğine hamam böceği, karafatma, kakalak denir. Kalorifer böceğinin bir diğer adı ise alman hamam böceğidir. Çok pis olan mikrop taşıyıcı kalorifer böceği birçok bulaşıcı ve salgın hastalık mikrobunu da üzerinde taşır. Kalorifer böceğinden bulaşabilen hastalıklar; Pnomoni, hepatit, mantar hastalıkları, astım, alerjik reaksiyon, dizanteri, gıda zehirlenmesidir. İnsanı ısırmayan ve sokmayan kalorifer böceği laboratuar hayvanı olarak idealdir. Bir kalorifer böceği hakkında bazı sayısal bilgiler. Kalorifer böceğinin ayaklarının genelinde eklem vardır. Bir kalorifer böceğinin 6 tane bacağı vardır. Kalorifer böceği 40dk nefesini tutabilir. Dünyada kalorifer böceği türü 5000 civarındadır. Kalorifer böceğinin ataları dünyaya 320–350 milyon yıl önce yerleşmiştir. Kalorifer böceği o günden bu güne değişiklik göstermeden gelebilmiştir. Kalorifer böceği evlerimize nasıl geliyor diye merak ediyorsanız atık su boruları ve sızıntılardan ev ve işyerlerine kalorifer böceği gelebilir. Bu sızıntılar önlenmediği takdirde ilaçlama yaptırmanın faydası olmaz. Alışveriş yaptığımız poşetler ile yumurtası taşıyabiliriz. Aldığımız eşyalarla da evimize kalorifer böceği yumurtası taşımış olabiliriz. Yiyecek ve su azlığı nedeni ile kalorifer böceği göç etmek zorunda kalır. Ev ve işyerlerinizde bodrum, çatı katı, bina boşluğu vb nemli ortam olabilen her yerde kalorifer böceğine rastlamak mümkündür.

Kalorifer Böceği İlaçlaması

Kalorifer böceği ilaçlamasında kokulu ilaçlama ve kokusuz ilaçlama olarak iki ilaçlama yöntemi kullanılır. ilaçlanacak alanda kalorifer böceği sorunu yoğun derecede ise kokulu ilaçlama yöntemi kullanılır. ilaçlanacak alan 4 – 6 saat arasında kapalı kaldıktan sonra, 2 saat süre ile alanın havalandırılması gerekmektedir. ilaçlama işlemi gerçekleştikten sonra, evinizde eğer bebek varsa mutlaka halı, koltuk gibi eşyalarınızın mutlak süretle ılık sabunlu su ile temizlenmesi gerekmektedir. Eğerki kalorifer böceği sorununuz başlangıç seviyesinde ise az derecede görülüyorsa kokusuz ilaçlama yöntemi alana yeterli gelecektir. Kokusuz ilaçlama yönteminde ise alanın yaklaşık olarak 30 dakika kadar kapalı kalması gerekmektedir. 15 – 20 dakika havalandırdaktan sonra günlük yaşamınıza devam edebilirsiniz. Kokusuz ilaçlama öncesinde herhangi bir eşyanızı kaldırmanıza gerek kalmamak ile beraber sadece açıkta olan gıdalarınız var ise poşetleyip kaldırmanız yeterki olacaktır. ilaçlama uygulaması gerçekleştirdikten sonra kesinlikle 2 – 3 gün ıslak temizlik yapılmaması gerekmektedir. Çünkü kokusuz ilaçlama yöntemi temas etkilidir ve kalorifer böceği ilaçlanan alanda gezindikçe bacaklarından vüdütlarına bu ilacı emerek ölümü gerçekleşmektedir. ilaçlama şirketimiz, Bayer marka 1. sınıf kalite ilaçlar kullanmaktadır. Sağlık bakanlığından onaylı ve sertifikalı olarak çalışmaktayız. Yaptığımız kalorifer böceği ilaçlaması 2 ay garanti kapsamındadır. 2 ay içerisinde tekrar görülmesi durumunda ikinci ilaçlama uygulamamızdan herhangi bir ücret talep etmemekteyiz.

0