Blog

Hamam Böceği İlaçlama

Posted by:

Hamam böceği küçük yapılı bir haşere olup genellikle evlerin nemli ve rutubetli kısımlarında bulunurlar. Hamam böceği eklem bacaklılar gurubunun bir üyesidirler. Hamam böceği altı bacaklı ve başında 2 adet anteni olan bir böcektir. Dünyanın her kıtasında rahatlıkla rastlanabilen bir böcek türüdür. Bu böceklerin dünya üzerinde 5000’e yakın türü bulunmaktadır. Hamam böcekleri yere ve türe göre farklı renklere sahip canlılardır. Hamam böceklerin üst kısmında sert kabuktan oluşan bir çift kanatta benzer yapılar ile kaplıdır. Hamam böceği hareketi için bu kanatlarını kullanamazlar ve uçamazlar. Hamam böceğinin kabuğu bu böceği dış etkilerden korur. Hamam böcekleri (alman hamam böcekleri, amerikan hamam böcekleri, oryantal hamam böcekleri) kanatlarından ziyade ayaklarını kullanırlar. Güçlü ayakları ile saatte km’ lerce uzaklığa giderler. Hamam böcekleri beslenmesine bağlı olarak farklı boy ve yapılara sahip olurlar. Genellikle 2 – 3cm boyunda olan hamam böcekleri nadir olarak da 5cm kadar olurlar. Hamam böcekleri türlerine bağlı olarak farklı renklerdedir. Bazı türleri siyah, bazıları kızıl bazıları kırmızı ve bazıları da sarımtıraktır.

Hamam böcekleri çok tembel hayvanlardır. Günün birçok saatini uyuyarak geçirirler. Yaklaşık olarak günde 18 saat kadar dinlenirler ve 6 saat kadar çalışır ve beslenirler. Hamam böceği gündüzleri pasif olup saklanırken geceleri ortalıkta dolaşıp aktif halde beslenirler. bu bakımdan hamam böceklerine gece daha sık rastlarız. Hamam böceklerinin vücut dirençleri ve bünyesi çok sağlamdır hem soğuğa hem sıcaklığa çok dayanıklıdırlar. Ayrıca hamam böcekleri radyo aktif maddelere karşı da çok dayanıklıdırlar. Hamam böcekleri ( kalorifer böceği ) çöl sıcaklığına dahi dayanabilirler ve aynı zamanda kutup soğukluğuna da dayanabilirler. Yani hamam böcekleri 40 -50 derece sıcaklığa ve – 30 derece soğukluğa dayanabilirler. Hamam böceği evlerde ortalıkta bırakılan her türlü besinlerden tüketirler. Üzerinden beslendiği yiyecekler üzerine salyalarını ve yumurtalarını bırakırlar. Üzerine yumurta bıraktıkları her türlü yiyeceği bozarlar. Hamam böceği üzerinde gezindiği meyve ve sebzeler mutlaka çok sıkı bir şekilde yıkanmalı ve ondan sonra tüketilmeli. Şayet yemekler üzerinde gezinmiş ise bu yemekler mutlaka atılmalı ve kullanılmamalı. Hamam böcekleri beslenmesinde insan ve hayvan kanını besin olarak kullanmazlar bu bakımdan bu canlılara zarar vermezler. Yani insan ve hayvanları ısırmazlar ve sokmazlar. Ayrıca Hamam böceği insanların yemediği ve çok pis bulduğu gıdaları da tüketirler. Hamam böcekleri evimizdeki kâğıt ve ürünlerini tükettiği gibi evdeki elbise ve eşyalarımızı da kemirirler. Hamam böcekleri üzerinde yapılan bir araştırmada ultra viyola ışınlarına tutulduğunda 8 – 10 saat kadar dayana bilmektedirler, fakat insanlar aynı ışına tutulduğunda birkaç sn içinde ölmektedirler. Hamam böcekleri evlerimize pis su akarlarından ve dışardan aldığımız eşyalar ile gelirler. Hamam böcekleri görüntü olarak hem tiksindirici hem de insanlara mikrop bulaştırdıkları için tehlikeli ve zararlı böceklerdir. Hamam böcekleri vücudu üzerinde sonar ve radar sistemine benzer yapılar vardır bu yapılar sayesinde kendisine gelen tehlikeleri algılarlar ve hatta yaşadığı ortama gelen yabancıları dahi algılarlar.

Hamam Böceği İlaçlaması

Hamam böceği ilaçlaması önemli bir konudur. Bunun için yapmanız gereken bir ilaçlama şirketine ulaşmanızdır. Hamam böcekleri çok çabuk ve çok sayıda üredikleri için mutlaka en kısa zamanda ilaçlama yapmak gerekir. Hamam böceği ilaçlama da hem sıvı ilaçlar kullanılır hem de jel ve benzeri ilaçlar uygulanır. Hamam böceğinden kurtulmak için mutlaka yasal çalışan hamam böceği ilaçlama şirketi ile çalışmak gerekir. Bireysel ilaçlama da kullanılan yanlış ilaç ve yanlış ilaçlama yöntemi etraftaki diğer canlılara da zarar verebilir. Bu bakımdan çok dikkatli olmak gerekir. Hamam böceği haşeresi evde uzun zamandan beri var ise mutlaka evde larva ( yumurta ) bırakmıştır. Hamam böcekleri için mutlaka 60 gün sonra takviye ilaçlama yapmak gerekir. Çünkü bu haşere yumurtası 15 – 20 gün içinde açılır ve yavru hamam böcekleri çıkar. Hamam böcekleri için kullanılan ilaçlar mutlaka sağlık bakanlığı onaylı olmalı ve ilaçlar kesinlikle hamam böceği ilaçlama firmasının ziraat mühendisi kontrolünde hazırlanmalıdır.

0